آموزش

ثبت نوار قلب و راهنمای استفاده آریتمی قلبی در ساعت هوشمند اپل واچ

راه‌اندازی امکانی در ساعت هوشمند اپل که می‌تواند جان شما را نجات دهد. اپل با معرفی سری ۴ ساعت‌های هوشمند اپل واچ، گام بزرگی در حوزه مراقبت و سلامت برداشت و به اولین کمپانی ساعت هوشمندی تبدیل شد که محصولی با امکان ثبت نوار قلب را به بازار عرضه کرد.

حالا دیگر ساعت هوشمند اپل واچ شما، به امکانی مجهز است که ریتم قلبی غیر طبیعی را تشخیص می‌دهد، که یکی از نشانه‌های مشکل آریتمی قلبی است و از یک دستگاه ورزشی به یک تکنولوژی نجات‌بخش تبدیل شده است. پس از عرضه برنامه مربوط به آن در آمریکا، هم‌اکنون این برنامه در انگلیس و ۱۸ کشور دیگر نیز در دسترس است. این برنامه هنوز در تمام کشورهایی که سری ۴ ساعت‌های اپل در آن به فروش رفته است، ارائه نشده است اما ما آن را در انگلیس و آمریکا امتحان کردیم تا از جزئیات این ویژگی جدید مطلع شویم. برای اطلاعات بیشتر با ما همراه باشید.

ثبت نوار قلب در ساعت‌های اپل واچ به چه معناست؟

قبل از اینکه به مزایا و معایب این ویژگی جدید بپردازیم، باید کمی در مورد خود این ویژگی صحبت کنیم. به زبان ساده، این فرآیند، الگوهای الکتریکی ضربان قلب را شما بررسی می‌کند. این کار به وسیله سنسور درونی ساعت که قابلیت ثبت ضربان قلب را دارد و همچنین دکمه الکترونیکی صورت می‌گیرد. برای ثبت ضربان قلب شما باید یک انگشت از دستی که ساعت بر روی آن نیست را بر روی دکمه قرار دهید. این کار به ساعت اجازه می‌دهد تا ضربان‌های قلب شما را اندازه‌گیری کند.
تکنولوژی ثبت نوار قلب همچنین بررسی می‌کند که آیا دهلیزهای بالا و پایین قلب شما به طور هماهنگ عمل می‌کنند یا خیر. اگر متوجه عدم هماهنگی در آنها شود، مشکلی به نام آریتمی قلبی پیش آمده است. در یک آزمایش کوتاه ۳۰ ثانیه‌ای، ساعت به شما می‌گوید که آیا علائمی از آریتمی قلبی می‌بیند یا خیر. البته برای داشتن مدرک کافی، شما باید چند بار این آزمایش را تکرار کنید.

نوار قلب اپل واچ: چگونه آن را راه‌اندازی کنیم

ثبت نوار قلب

در بخش قلب ما توضیحات کلی در مورد این ویژگی جدید دادیم. برای استفاده از آن در ابتدا شما نیاز به یک ساعت هوشمند اپل واچ سری ۴ دارید. دلیل آن نیز دکمه الکترونیکی جدیدی است که برای ثبت ضربان الکتریکی به آن احتیاج دارید و در سری جدید ساعت‌ها تعبیه شده است.
در مرحله بعد مطمئن شوید که گوشی آیفون شما دارای آخرین نسخه سیستم عامل است که همراه با آن برنامه سلامت به روزی وجود دارد که این ویژگی جدید نیز در آن موجود است. شما همچنین لازم است که ساعت اپل واچ خود را نیز به آخرین نسخه سیستم عامل آپدیت کرده باشید.
این بیشتر کارهایی است که باید انجام دهید. مرحله بعد باز کردن برنامه Apple Health روی تلفن همراه است. با فرض اینکه مراحل قبلی را انجام داده‌اید، پیغامی برای راه‌اندازی سیستم نوار قلب دریافت خواهید کرد. برای این کار، همه کاری که لازم است انجام دهید وارد کردن تاریخ تولدتان است و سپس شما باید اولین نوار قلب خود را به کمک ساعت ثبت کنید.

چگونه با ساعت اپل واچ نوار قلب بگیریم

بعد از انجام تنظیمات اولیه، شما در هر زمانی می‌توانید با استفاده از برنامه ECG موجود در خود ساعت، نوار قلب بگیرید. قبل از شروع فرآیند مطمئن شوید ساعت به درستی بر روی مچ شما بسته شده و بیش از حد سفت نیست و بهتر است دست خود را به سطحی صاف تکیه دهید، حتی می‌توانید آن را بر روی پای خود قرار دهید. این پیشنهاداتی است که اپل برای داشتن اطلاعات دقیق‌تر کرده است، اما تجربه ما نشان داد تا زمانی که ثابت بمانید، مشکلی در ثبت نوار قلب پیش نخواهد آمد.
بعد از آن تنها کاری که لازم است انجام دهید، گذاشتن انگشت اشاره بر روی دکمه فیزیکی کنار ساعت است. نیازی نیست آن را محکم فشار دهید، تنها طوری انگشت را قرار دهید که تمام سطح دکمه را بپوشاند. پس از آن شما تصویری از ضربان قلب خود در لحظه را مشاهده خواهید کرد و یک زمان‌سنج نیز بر صفحه ظاهر می‌شود که ۳۰ ثانیه زمان را محاسبه می‌کند. اجازه دهید تا ساعت کار خودش را انجام دهد.
شاید شما هم مثل ما در این ۳۰ ثانیه مضطرب شوید، به هر حال این ساعت را نه برای آزمایشات پزشکی که برای چک کردن اینستاگرام خریده‌ایم. اما به هر حال و پس از ۳۰ ثانیه، ساعت نتیجه آزمایش را به شما نشان خواهد داد.


ریتم سینوسی: اگر همه چیز خوب باشد و قلب شما در بازه نرمال بین ۱۰۰-۵۰ بزند، شما پیغام Sinus rhythm را مشاهده خواهید کرد. البته ما همچنان به شما پیشنهاد می‌کنیم تا این آزمایش را چند بار تکرار کرده و حالت هشدار ضربان نامنظم را نیز فعال کنید.

آریتمی قلبی: اگر پیام Atrial fibrillation بر صفحه نمایان شد، به این معناست که ساعت تشخیص داده که قلب شما با الگوی غیرعادی و در خارج از بازه عادی ضربان دارد. اگر شما این پیام را دریافت کردید باید با یک پزشک مشورت کنید و حتماً این آزمایش را چند بار تکرار کنید.

ضربان قلب بالا یا پایین: اگر ضربان قلب بیش از ۱۰۰ بار در دقیقه و یا کمتر از ۵۰ بار باشد، بررسی بدون نتیجه در نظر گرفته می‌شود. این امر دلایل مختلفی دارد. ممکن است که شما بر اثر ورزش و یا مصرف الکی ضربان قلب بالایی داشته باشید، در حالی که ضربان قلب پایین می‌تواند نتیجه فعالیت ورزشی شدید باشد. اگر شما متوجه ضربان قلب بالا یا پایین شدید باید دلیل آن را پیدا کنید و در صورت نیاز با یک پزشک مشورت کنید.

بدون نتیجه: گاهی نیز ممکن است برنامه نوار قلب، پیام Inconclusive را نشان دهد که می‌تواند به دلایل مختلفی چون حرکت زیاد در هنگام انجام آزمایش یا بیش از حد شل بستن بند ساعت داشته باشد.

تنظیم حالت هشدار ضربان نامنظم

علاوه بر انجام بررسی دقیق با این ساعت، شما می‌توانید ساعت اپل واچ را طوری تنظیم کنید که طی روز و بیشتر در مواقعی که بی‌حرکت هستید از شما نوار قلب بگیرد تا با بروز اولین نشانه‌های آریتمی قلبی از آن مطلع شوید. در عین حال که بررسی‌های منظم توصیه می‌شود، به ساعت این امکان را نیز می‌دهد که تصویر جامع‌تری از کارکرد قلب شما ثبت کند.
برای فعال کردن این ویژگی، به قسمت Health Data بروید و در پایین صفحه گزینه Irregular Rhythm Notifications را فعال کنید. شما باید دوباره تاریخ تولد خود را وارد کنید و در صورت داشتن سابقه آریتمی قلبی، اطلاعات آن را نیز وارد کنید.
از آن پس، ساعت برای یافتن علايم آریتمی قلبی، کارکرد قلب شما را بررسی می‌کند و اگر در چند موقعیت مختلف علائمی تشخیص دهد، برای شما پیغام هشدار ارسال می‌کند.

نوار قلب ساعت هوشمند اپل واچ: میزان دقت

از زمانی که تیم کوک بر روی صحنه ایستاد و عرضه برنامه ثبت نوار قلب را اعلام کرد، متخصصان قلب، تحلیل‌گران و دیگر افراد این حوزه حدس‌هایی درباره میزان دقت آن در ثبت ضربان نامنظم زدند. بالاخره، این دست از امکانات پزشکی همیشه توسط متخصصان ارائه میشد نه توسط کمپانی‌های تکنولوژی.
اپل نیز تایید کرده است که این تکنولوژی راه طولانی برای دست یافتن به تمام پتانسیل خود در پیش دارد و به تازگی نتایچ مطالعات خود در زمینه سلامت با کمک ساعت‌های اپل را منتشر کرده که با همراهی دانشگاه استنفورد انجام شده است. این مطالعه نتایجی امیدوارکننده ولی محدود دارد.
پاسخ واقعی این است: فهمیدن دقیق، دقت عملکرد این دستگاه غیر ممکن است، اما به احتمال زیاد به اندازه کافی دقیق است. چرا؟ زیرا با داشتن تاییدیه سازمان بهداشت و دارو از آمریکا و اروپا می‌توان به این نتیجه رسید که در آزمایشات مختلف دقت کافی را داشته است. و در محیط آزمایشی با ۶۰۰ نمونه، دستگاه توانسته است ریتم سینوسی را با دقتی ۹۹.۶ درصدی اندازه‌گیری کرده و آریتمی قلبی را نیز با دقتی ۹۸.۳ درصدی تشخیص دهد.
این تکنولوژی بی‌نقص نیست و نمی‌تواند به طور قطعی وجود آریتمی قلبی را تایید کند. حتی زمانی که در طول روز کارکرد قلب را بررسی می‌کنند، در هر ثانیه ضربان را اندازه‌گیری نمی‌کند. این تکنولوژی همچنین نمی‌تواند نشانه‌های سکته قلبی، حمله قلبی یا دیگر مشکلات قلبی را تشخیص دهد. شاید این ساعت بتواند در آینده تا این اندازه نیز پیشرفت کند، اما در حال حاضر چنین توانایی ندارد. با این حال، ابداعات اپل تا همین اندازه نیز، تاثیرگذار است و پتانسیل آن در نجات جان انسان‌ها ثابت شده است.

Related Posts

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *