برای مقایسه هر چه بهتر دو هدفون بلوتوث QCY T5 و Redmi AirDots شیائومی، ابتدا باید به مشخصات فنی و قابلیت‌های کلیدی آن نگاهی بیندازیم.


QCY T5
Redmi AirDots
چیپ بلوتوث
PIXART
Realtek RTL8763BFR
وزن
4.3 گرم (هر هدفون)
4.1 گرم (هر هدفون)
بلوتوث
نسخه 5.0
برد پشتیبانی شده
10 متر
ظرفیت باتری
هدفون: 43 میلی‌آمپرساعت
کیس   شارژ: 380 میلی‌آمپرساعت
هدفون: 40 میلی‌آمپرساعت
کیس شارژ: 300 میلی‌آمپرساعت
زمان شارژ
1.5 الی 2 ساعت
2 ساعت
پخش موسیقی
25 ساعت (کیس شارژ)
4-5 ساعت (باتری هدفون)
12 ساعت (کیس شارژ)
4 ساعت (باتری هدفون)
اندازه درایور
6 میلی‌متر
7.2 میلی‌متر
کیفیت صدا
AAC/SBC/DSP
DSP
پروتکل‌ها پشتیبانی شده
HFP/HSP/A2DP/AVRCP
مقاومت در برابر آب
IPX5 (فقط هدفون‌ها)
IPX4 (فقط هدفون‌ها)

بر اساس اطلاعاتی که در این جدول مشخص شده، می‌توان دریافت که بین دو هدفون بلوتوث کیووای‌سی T5 و شیائومی Redmi AirDots تفاوت‌هایی وجود دارد. از سوی دیگر، با نگاهی دقیق‌تر می‌توان متوجه شد که T5 حداقل از نظر تئوری و بر روی کاغذ عملکرد بهتری را نشان می‌دهد.

طراحی بیرونی و راحتی

از نظر طراحی، تفاوت بین دو هدفون بلوتوث کاملا مشخص است. هدفون بلوتوث ردمی ایرداتز شیائومی از نوع داخل گوش است، اما تی5 از طراحی نیمه داخل گوش بهره می‌برد. هر کدام از هدفون‌های سمت چپ و راست شیائومی 4.1 گرم وزن دارند که اندکی سبک‌تر از T5 به حساب می‌آیند. از سوی دیگر، Redmi AirDots برای استفاده طولانی مدت راحت‌تر به نظر می‌رسند. اما اگر احتمال بیرون افتادن هدفون از داخل کانال گوش را در نظر بگیریم، QCY T5 عملکرد بهتری داشته و در صورت فعالیت‌های شدید یا حرکات ناگهانی از گوش خارج نمی‌شود.

کیفیت صدا و زمان تاخیر

در زمینه کیفیت صدا، اگر شفافیت صدای انسان مورد توجه باشد، Redmi AirDots به لطف درایور بزرگتر 7.2 میلی‌متری خود، عملکرد بهتری را ارائه می‌دهد. از سوی دیگر، بیس تولید شده توسط این درایور نیز عمیق‌تر بوده و در مقابل، عملکرد QCY T5 از این نظر کمی فلت (بیس کم) به نظر می‌رسد. از نظر شفافیت صدا در مکالمه نیز این هدفون کیوسی‌وای عملکرد بهتری دارد.

این عملکرد بهتر البته با پشتیبانی شدن پروتکل‌های AAC/SBC/DSP توسط QCY T5 ارتباط مستقیمی دارد. علاوه بر این، از نظر زمان تاخیر در تبادل سیگنال‌های صوتی نیز هدفون بی‌سیم QCY T5 به خصوص در حالت Low Latency یا تاخیر کم، عملکرد بسیار خوبی دارد و در هنگام انجام بازی و یا تماشای ویدیو تجربه لذت‌بخش‌تری را به کاربر ارائه می‌دهد. این در حالی است که هدفون بی‌سیم Redmi AirDots هیچ حالت مخصوص بازی یا تاخیر کم را در اختیار کابر قرار نمی‌دهد.

نتیجه‌گیری

نقاط قوت QCY T5

  • طراحی نیمه داخل گوش و قرارگیری بهتر در کانال گوش
  • پشتیبانی از حالت Game و تاخیر بسیار کم 65 میلی‌ثانیه‌ای
  • عمر باتری 25 ساعت
  • کیفیت صدا خوب

نقاط ضعف

  • عدم پشتیبانی از APT-X


نقاط قوت Redmi AirDots

  • طراحی داخل گوش، حذف نویز و راحتی بیشتر
  • وزن کم و 4.1 گرمی به ازای هر هدفون

نقاط ضعف

  • می‌توانست بهتر باشد


با توجه به مطالب گفته شده به نظر می‌رسد هر دو هدفون بی‌سیم با قیمت 20 دلاری خود محصولات مقرون به صرفه و با کیفیتی محسوب می‌شوند. اما در مجموع هدفون بی‌سیم QCY T5 ارزش خرید بالاتری را ارائه می‌دهد.