بررسی

نقد و بررسی مچ بند هوشمند شیائومی مدل Mi Band 3

مچ بند هوشمند شیائومی مدل Mi Band 3 یک مچ بند ورزشی با قیمت بسیار به صرفه که قرار است در آینده امکانات بیشتری به آن اضافه شود. در حال حاضر می بند 3 پرفروش ترین مچ بند هوشمند در فروش جهانی است که نسبت به قیمت، امکانات خوبی را دارد.

مچ بند هوشمند شیائومی مدل Mi Band 3 ، محصول جدید و ارزان‌قیمت این شرکت چینی است که به نظر می‌رسد ثابت می‌کند که مچ بندهای با قیمت کم هنوز هم کارآیی دارند. حداقل این موضوع در چین صادق است، چرا که این محصول در ۱۷ روز نخست فروش خود، به فروش یک میلیونی عددی دست یافت. دلیل این فروش بالا قیمت مناسب آن است که کمتر از ۳۰ دلار می‌باشد. عددی که بسیار کمتر از قیمت یک Fitbit Alta HR و یا حتی ارزان‌ترین مدل مچ بدهای ورزشی گارمین می‌باشد.
شیائومی همانند مدل قبلی مچ بندهای خود یعنی Mi Band 2، امکانات زیادی را در نسل سوم قرار داده است. شیائومی می بند 3 ، دارای صفحه نمایش لمسی بزرگتر، سیستم بهبود یافته ضربان قلب، ثبت خودکار فعالیت‌ها و پشتیبانی از اعلان‌های تلفن‌های همراه هوشمند است. اگر دوست داشته باشید، می‌توانید با پرداخت کمی هزینه بیشتر از مدل‌های دارای NFC استفاده کنید که پرداخت‌های بدون تماس را نیز امکانپذیر می‌سازند که البته این امکان قابل استفاده در چین است و مدل دارای NFC به ایران وارد هم نشده است.
در حالی که Mi Band امکانات مناسبی در مقایسه با قیمتش دارد، اما نیاز دارد در زمینه کارکرد اصلی خود یعنی ثبت فعالیت‌های ورزشی عملکرد بهتری داشته باشد. چرا که این ساعت نمی‌تواند وعده‌هایش را در زمینه ثبت دقیق اطلاعات و تشویق شما به فعالیت بیشتر عملی کند. برای بررسی دقیق این موضوع ما چند هفته با این ساعت کار کردیم تا به میزان عملکرد آن پی ببریم.

مچ بند هوشمندشیائومی مدل Mi Band 3 : طراحی و صفحه نمایش

مچ بند هوشمند شیائومی مدل Mi Band 3

قبل از اینکه بررسی را شروع کنیم باید این نکته را ذکر کنیم که ما برای بررسی از نسخه چینی این مچبند استفاده کردیم. آپدیت زبان انگلیسی آن در زمان نوشتم این بررسی هنوز عرضه نشده بوده و به همین دلیل ممکن است در برخی تصاویر حروف چینی مشاهده کنید هر چند در حال حاضر هیچ فرقی بین نسخه چینی و گلوبال آن وجود ندارد و هر دو زبان انگلیسی را کامل پوشش می دهند. خوشبختانه، امکانات اصلی ساعت از طریق آیکون ها و برنامه‌های همراه انگلیس زبان آن قابل تشخیص بود.
برای بررسی این ساعت، باید قیمت ارزان آن را نیز لحاظ کرد و به نظر می‌رسد کمترین هزینه را بخش طراحی آن داشته است. شما می‌توانید از ۳ مدل بند سیلیکونی استاندارد انتخاب کنید که دارای سنسور قابل حذف ثبت فعالیت هستند. این مچ بند بر روی مچ، فضایی مشابه مچبند Fitbit Alta HR را اشغال می‌کند، اما به هیچ وچه راحتی و زیبایی رقیب تحسین‌شده خود را ندارد.
شیائومی Mi Band 3 طراحی اسپورت، کاملاً عادی و بهتر از مدل قبلی خود دارد. قطعاً نسبت به نسل قبل خود از لحاظ ظاهر پیشرفت‌هایی داشته است، به خصوص صفحه نمایش آن که لبه‌هایی گرد دارد و دارای تکنولوژی OLED و لمسی است. همچنین در می بند 3 دکمه فیزیکی مچ بند که برای روشن کردن صفحه و فعال کردن برخی امکانات از آن استفاده می‌شود نیز مخفی شده است. این مچ بند دارای تکنولوژی 5ATM است که نشان دهنده خاصیت ضد آب است. این ویژگی خبری خوب برای شناگران و افرادی است که حوصله باز کردن مچبند در حین دوش گرفتن را ندارند اما توصیه می کنیم اطمینان زیادی نسبت به ضد آب بودن آن نداشته باشید و مخصوصا در آب گرم استفاده نکنید.
چیز زیادی برای گفتن در مورد بند این مچ بند وجود ندارد. بند آن سبک و راحت است و در هنگام خواب یا فعالیت‌هایی که تعریق آن بالاست، حساسیتی ایجاد نمی‌کند. این بند نسبت به مدل قبلی راحت‌تر است اما ماندگاری و کیفیت آن را فقط استفاده روزانه در طی زمان طولانی مشخص می‌کند. سگک آن هیچ نشانه‌ای از باز شدن در طی روز یا هنگام خواب نشان نداد و واضح است که شما لازم نیست نگران جدا شدن سنسور ثبت فعالیت از مچ بند خود باشید. این سنسور به طور مناسبی درون بند قرار گرفته است، طوری که حتی جدا کردن آن برای شارژ کردن به اندکی تلاش احتیاج دارد.
صفحه نمایش لمسی شیائومی Mi Band 3 ابعادی ۰.۷۸ اینچی دارد که در مقایسه با صفحه ۰.۴۲ اینچی مدل قبل بهبود یافته است. این مچ بند صفحه نمایشی OLED دارد که مشابه چیزیست که می‌توان در بسیاری از مدل‌های مچ بندهای ورزشی گارمین یا فیت‌بیت مشاهده کرد. کیفیت نمایش ۱۹۳ پیکسلی در نور عادی عملکرد قابل‌قبولی ارائه می‌کند اما زمانی که در زیر نور شدید بیرون از خانه هستید، به سختی می‌توانید چیزی ببینید و این نکته مهمی است که باید به آن توجه کنید.

مچ بند هوشمند شیائومی می بند 3 : ثبت فعالیت ورزشی

زمان آن رسیده که به سراغ کارکرد اصلی شیائومی می بند 3 برویم. این مدل نیز همانند سری قبلی، میزان گام‌های شما، مسافت طی شده در روز و کالری مصرفی را نمایش می‌دهد. همه این اطلاعات را می‌توان در هر زمانی بر روی صفحه نمایش آن دید. الگوریتم محاسبه این فعالیت‌ها روشی استاندارد با استفاده از شتاب‌سنج است که حرکات شما را اندازه‌گیری کرده و با تفسیر آن، میزان گام‌های شما را در روز محاسبه می‌کند. برخلاف مچ بندهای ورزشی گارمین، این مچبند ۵۰۰ گام کمتر در روز ثبت می‌کند و گاهی میزان این اختلاف به ۸۰۰۰ گام نیز می‌رسد. این میزان اشتباه بسیار زیاد است و در مسافت‌های بالا بسیار اهمیت دارد. در این مچ بند سیستم ارتفاع‌سنج وجود ندارد، بنابراین شما هیچ اطلاعاتی از تعداد پله‌ها یا طبقاتی که طی می‌کنید به دست نمی‌آورید. این ویژگی بسیار کاربردی است و شاید بهتر بود شیائومی به جای برخی امکانات، ارتفاع‌سنج را در مچ بندهایش لحاظ می‌کرد.
نکته ناامیدکننده xiaomi mi band 3 نبود امکانی است که شما را برای فعالیت بیشتر تشویق کند. تنها کاری که این می بند 3 در این زمینه می‌کند نشان دادن یک پیغام کوچک و یک ویبره است تا به شما اطلاع دهد که در روز فعالیتی نداشته‌اید و بهتر است کمی قدم بزنید. به جز این، مچ بند هشدار دیگری نمی‌دهد. شما در این می بند 3 ، مانند مچ بندهای گارمین تشویق نمی‌شوید تا با گام‌های کوچک، فعالیت خود را افزایش دهید یا بدانید چه میزان از استاندارد فعالیت روزانه خود فاصله دارید. اگر ویژگی اصلی این مچ بند، ورزشی بودن آن است، پس باید امکانات ورزشی آن عملکرد بهتر و کامل‌تری داشته باشند.
البته Mi Band 3 در این حوزه امکاناتی نیز دارد. به طور مثال می‌تواند به صورت خودکار تشخیص دهد که شما چه زمانی شروع به فعالیت ورزشی کرده اید و نوع آن را نیز از میان راه رفتن، دویدن (در فضای باز یا بر روی تردمیل) و یا دوچرخه‌سواری تشخیص دهد. با وجود داشتن خاصیت ضد آب، مچ بند هوشمند شیائومی مدل Mi Band 3 به صورت خودکار شنا کردن را تشخیص نمی‌دهد و امیدواریم که این امکان نیز به زودی به آن اضافه شود.
برنامه همراه این مچ بند، انواع فعالیت‌های روز شما را به تفکیک مشخص می‌کند تا تصویر بهتری از میزان فعالیت خود داشته باشید. من مچ بند را برای چند دور دویدن امتحان کردم و متوجه شدم که در زمینه مشخص کردن زمان دقیق عمل می‌کند اما مسافت را به درستی نشان نمی‌دهد. در مقایسه با مدل Forerunner 935 گارمین، مچ بند Mi Band 3 حدود ۶۰۰-۵۰۰ متر مسافتی کمتر را نشان می‌داد. این میزان خطا برای استفاده روزمره شاید چندان اهمیتی نداشته باشد، اما اگر انتظار دقت بالا را دارید، شیائومی می بند 3 شما را ناامید خواهد کرد.
یکی از ویژگی‌های عالی Mi Band 3 مربوط به عملکرد ثبت میزان خواب است. مانند بسیاری دیگر از مچ بندهای ورزشی، دستگاه به صورت خودکار اطلاعات خواب را ثبت می‌کند و سپس در برنامه آن را به ۳ بخش خواب عمیق، خواب سبک و ساعت بیداری تفکیک می‌کند. اما برنامه میزان خواب REM را مشخص نمی‌کند، چیزی که در برنامه مچ بندهای گارمین یا فیت‌بیت در دسترس است.
البته این برنامه سعی می‌کند این کمبود را با تحلیل کیفیت خواب کمی جبران کند. به طور مثال در تحلیل ساعات خواب من، به این نکته اشاره شده بود که من اغلب شب‌ها دیر به تختخواب می‌روم. شما همچنین امتیازاتی بابت خواب شب نیز می‌گیرید که الگوی ساعت خواب را بر اساس اطلاعات خواب هفت شب گذشته شما بررسی می‌کند و به طور میانگین امتیازی به شما می‌دهد. در ضمن شما می‌توانید امتیازات خود را با دیگر کاربران نیز مقایسه کنید. از لحاظ دقت، عملکرد مچ بند Mi Band 3 خیلی بد نبود و به طور کلی ۳۰ دقیقه از مچبند گارمین عقب بود که گاهی به ۱ ساعت نیز می‌رسید. در نتیجه عملکرد ثبت خواب نیز متوسط بود.

مچ بند هوشمند Mi Band 3 شیائومی: دقت ثبت ضربان قلب

امکان ثبت ضربان قلب در مدل قبلی می بند این شرکت نیز موجود بود. اما در مدل جدید کمی تغییرات صورت گرفته است. برای شروع اینکه شما می‌توانید برای بررسی لحظه‌ای ضربان قلب، از خود دستگاه استفاده کنید که روش آن فشار دادن و نگه داشتن دکمه مچ بند برای شروع به ثبت ضربان است. اما در برنامه آن امکانات بیشتری نیز وجود دارد. شما در برنامه می‌توانید اطلاعات زمانی‌هایی که قلب شما در طول روز در حالت استراحت است را ببینید، جزئیات میزان ضربان قلب را در طی روز به تفکیک مشاهده کنید و متوجه شوید که در چه ساعت‌هایی قلب شما در بازه مشخصی ضربان دارد، و در نهایت اینکه بیشترین، کمترین و میانگین ضربان قلب خود در روز را بررسی کنید.
اما متاسفانه دقت آن شما را ناامید خواهد کرد. میزان میانگین و بیشترین تعداد ضربان قلب ثبت شده توسط این ساعت در مقایسه با مدل Forerunner 935 گارمین، که از دقیق‌ترین دستگاه‌های موجود در بازار است، ۶-۵ بار بیشتر بود. آیا من برای ورزش به شیائومی می بند 3 اعتماد خواهم کرد؟ احتمالاً خیر. اما برای بررسی کلی ضربان قلب گزینه بدی به نظر نمی‌رسد.

مچ بند هوشمند شیائومی می بند 3 : امکانات هوشمند

با داشتن صفحه بزرگتر، این مچ بند فضای بیشتری برای نمایش اطلاعات در اختیار دارد، و این موضوع خبر خوبی برای همه افرادی است که می‌خواهند Mi Band 3 آنها بدون داشتن ابعاد بزرگ ساعت‌های هوشمند، عملکردی نزدیک به این ساعت‌ها داشته باشد.
در این زمینه امکانات خوبی نیز وجود دارد. شیائومی Mi Band 3 از نمایش‌ها اعلان‌ها پشتیبانی می‌کند و تا ۵ عدد از آن را نمایش می‌دهد و به شما امکان می‌دهد تا پیغام‌ها را بخوانید، هرچند که فضای آن بسیار تنگ است و زبان فارسی را هم پشتیبانی نمی کند. البته این دستگاه به خوبی این فضای کوچک را مدیریت می‌کند، هرچند که به شما امکان پاسخ به اعلان‌ها را نمی‌دهد.
امکانات دیگر شامل توانایی دیدن تماس‌های دریافتی و امکان رد یا پاسخ به آنهاست. برای تصویر صفحه نمایش نیز شما گزینه‌های معدودی دارید که شامل کورنومتر، باز کردن قفل تلفن همراه (تنها برای گوشی‌های اندروید)، پیدا کردن تلفن همراه و پیش‌بینی وضعیت هوا در ۳ روز آینده است که به نظر ما گزینه آخر بسیار کارآمد بود و ظاهر زیبایی به مچبند می‌داد.
ما به مدل دارای NFC دسترسی نداشتیم که برای اولین امکان پرداخت بدون تماس را از طریق این مچبند میسر می‌سازد. اما باز هم باید تکرار کنیم که جای دادن این همه امکانات در یک مچبند باریک و ارزان قیمت توسط شیائومی قابل تقدیر است.

مچ بند هوشمند Mi Band 3 شیائومی: نرم‌افزار Mi Fit

نرم‌افزارهای همراه با مچ بندهای اقتصادی گاهی می‌توانند پاشنه آشیل این دستگاه‌ها نیز باشند، اما در مورد برنامه Mi Fit اوضاع اینطور نیست و از زمان ارائه اولین مدل این مچ بندها، برنامه نیز بسیار بهبود یافته است و به فضای بهتری برای بررسی اطلاعات ثبت شده و انجام تنظیمات تبدیل شده است.
در ظاهر، برنامه به همان شکل اولیه خود باقی مانده است. شما صفحه اصلی را دارید که در آن می‌توانید خلاصه‌ای از اطلاعاتی که اخیراً ثبت شده را ببینید. اگر شما می‌خواهید جزئیات بیشتری ببینید یا نتایج روزانه یا هفتگی را بررسی کنید، از همین صفحه می‌توانید به آن دسترسی داشته باشید. همچنین بخشی به نام فعالیت‌ها نیز وجود دارد که از طریق آن می‌توانید سابقه فعالیت خود را از طریق تلفن همراه بررسی کنید و نگرانی از بابت دقت ثبت داده‌ها را نیز کاهش دهید. همچنین در این قسمت شما می‌توانید هشدار ضربان قلب و سرعت بالا برای فعالیت‌های خارج از خانه را تنظیم کنید تا در صورتی رسیدن به مرحله هشدار، مچ بند با لرزیدن به شما پیغام خواهد داد.
شما همچنین بخش حساب کاربری را نیز مشاهده می‌کنید که در آن می‌توانید تجربه استفاده از این مچبند را در آن تنظیم کنید که امکانات زیادی نیز دارد. در این قسمت است که شما می‌توانید تنظیمات مربوط به یادآورها، اعلان‌ها، هشدارها، تقویم، ساعت و بسیاری دیگر را تنظیم کنید. قطعاً شما باید مقداری وقت را به بررسی این قسمت اختصاص دهید تا بتوانید استفاده کاملی از مچبند داشته باشد، به خصوص اگر قصد بیشتر کردن عمر باطری را داشته باشید.

مچ بند هوشمند می بند 3: عمر باطری

در قسمت باطری، شیائومی باطری قوی‌تر 110 mAh را برای این مچ بند در نظر گرفته است که با توجه به بزرگ‌تر شدن صفحه نمایش و بهبود ثبت ضربان قلب مناسب به نظر می‌رسد. این شرکت عنوان کرده که باطری این مچبند پاسخگوی ۲۰ روز استفاده است، اما اگر شما قصد دارید که تمام طول روز ضربان قلب خود را بررسی کرده، فعالیت ورزشی داشته باشید و اعلان‌های تلفن همراه خود را بر روی مچبند بررسی کنید، این میزان از عمر باطری بعید به نظر می‌رسد.
ما تقریباً از تمام امکانات مچبند استفاده کردیم و این دستگاه نیز به راحتی تا یک هفته کار کرد و بعد از روز هفتم که باطری به زیر ۱۵ درصد رسید، هشدار باطری ظاهر شد. من هیچ شکی ندارم که اگر شما از امکانات کمتری استفاده کنید، این مچبند می‌تواند برای ۱۰ تا ۲۰ روز هم باطری داشته باشد. شارژ کامل باطری خالی، حدود ۲ الی ۳ ساعت زمان می‌برد ولی زمانی که شارژ آن کامل شود، شما زمان زیادی در اختیار دارید که بدون نگرانی از تمام شدن باطری، از این مچبند استفاده کنید.

Related Posts

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *